Авґустин Волошин

(Напрямленый з Августин Волошин)

Суть иншы вызнамы → Волошин.

Авґусти́н Іва́нович Воло́шин (укр. Августин Іванович Волошин; 17. марца 1874(18740317.), Австро-Угорьско, Мадярьске кралёвство, Келечин коло вароша Воловое19. юла 1945, СССР, РСФСР, Москва) — быв підкарпатьскый священик ґрекокатолицькой церькви, учитель і чеськословеньскый політік, в 1938—1939 став премєр-міністром автономной влады Карпатьской Україны, потім став презідентом той державы.

Авґустин Волошин

БіоґрафіяРедагувати

Уж в роцї 1920 належав к переднїм політічным дїятелям на Підкарпатьскій Руси. Брав участь на заснованю Русской аґрарной партії.

В 20. роках дїяв як посланець чеськословеньского парламенту, де ся дістав в парламентных вольбах в роцї 1925 за Хрістіаньску і демократічну унію - Чеськословеньску народну партію респектіве за з нёв здружену формацію Хрістіаньско-народна партія Підкарпатьской Руси, яку Волошин вив. Єх сімпатізантами были передовшыткым ґрекокатолицькы хлїборобы і підпоры ся їй діставало ай од ґрекокатолицького клера. Мала (поступом часу) проукраїньску орьєнтацію. В 20. роках то была партія лоаялна к ЧСР, в 30. роках ся проглубовала єй орьєнтація на націстічне Нїмецько. Была то менша формація. В рамках Підкарпатьской Руси здобывала у вольбах лем 2-4 % голосів.

Подля даных к року 1925 быв Волошин занятём діректором учітелького інштітуту в Ужгородї.

В октобрі 1938 быв выменованый предсидателём автономной влады Підкарпатьской Руси. На єй чолї пак стояв три по собі ідучіх кабінетів, де окрем функції премєра очолёвав і дакотры далшы резорты (наприклад в ёго першій владї быв ай міністром фінанцій, промыслу, торговлї і жывностей, освіты і сільского ґаздівства). Потім быв презідентом самобытной державы Карпатьска Україна, яка тырвала лем дакілько годин 15. марца 1939. Разом вив владу самобытной Карпатьской Україны, в котрій під собов тримав і резорт міністра справедливости. Пак втїк до Прагы де жыв в часах другой світовой войны як пріватна особа. В роцї 1945 по ослободжіню Прагы быв воєньской спецслужбов СМЕРШ заволоченый до Москвы, де вмер в басї на інфаркт.

Авґустин Волошин быв 15. марца 2002 проголошеный за Героя Україны.[1]


ОдказыРедагувати

РеференціїРедагувати

  1. http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=257%2F2002

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладї статї Augustin Vološin на чеській Вікіпедії.

Екстерны одказыРедагувати

  Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.