PhDr. Ярослав Качмарчік (26. юла 1885, Бинчарёва, Ракусько-Угорьско - приближно 1944) быв лемківскый політік, правник тай презідент Русиньской народной републікы Лемків.

Ярослав Качмарчік

ЖывотРедагувати

МолодостьРедагувати

Ярослав Качмарчік ся народив в селї Бинчарёва, ёго нянё быв знамым священиком і русиньскым дїятелём, реверенд Теофіл Качмарчік. Молодый Ярослав вїдїв од вітця приклад. На ёго желаня штудовав на Львівскій універзітї, де здобыв докторат філозофії.

ПолітікРедагувати

В часї першой світовой войны служыв Качмарчік в ракусько-угорьскім войску. По скінчіню войны хотїв Качмарчік вывжыти роспад Ракусько-Угорьска і вырішыти о політічній долї Лемків. В резултатї того зорґанизовав Качмарчік і дакілько далшых дїятелїв (передовшыткым ґрекокатолицькых священиків, учітелїв, правників, і рольників політічный рух в Карпатах. Выслїдком было дня 5. децембра 1918 проголошіня незалежности Лемко-русиньской републікы у Флоринцї.

Тогды быв Качмарчік на чолї Русиньской рады в своїм роднім селї Бинчарёва. Як много Лемків своёй добы, почув силну културну близкость до Росіян тай обгаёвав споїня з Росіов. Взглядом на то, же Качмарчік быв антікомуніста і в тім часї не было споїня з Росіов можливе, підпоровав зато споїня з Чеськословеньском як провізорне рішіня до той добы, як скінчіть Російска домова война в Росії вітязством білоґвардейцїв.

В януарї 1919 ся Качмарчік став презідентом републікы. Нововыникла Друга Польска републіка але мала з Лемками іншы планы, хотїла перевзяти контролю над републіков. То вело к чіселным конфліктам. Стовкы Лемків, якы служыли в польскій армії, повтїкали за граніцї пронаслїдованы войском. Жебы тото вырішыти пішов Качмарчік до Варшавы вести говоры.

Републіка не мала валушну політічну, ани воєньску міц потребну про оборону своїх прав. Доля републікы была завершена Сант-Жерманькым договором, котрый придав Галіч (вєдно з Лемко-Русиньском) Польску. Спочатку не были Лемкы охотны ся припоїти, але часом ся піддали.

Пад і пізнїшый жывотРедагувати

Дня 8. януара 1921 Качмарчіка заперли і в юлї го поставили перед суд. Обгаёвав ся тым, же Лемкы хотїли з Поляками добры звязкы і торговы одношіня. На кінцї быв ослободженый і пропущеный.

Пак собі отворив правницьку пракс в містї Мушына на граніцї з Чеськословеньском.

Вонкашнї лінкыРедагувати

РеференціїРедагувати

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладї статї Jarosław Kaczmarczyk на чеській Вікіпедії.