Казахста́н (офіціалнов назвов Рэспубліка Казахстан, каз. Қазақстан [qɑzɑqˈstɑn]) є штат, котрый ся знаходыть в основному в Середнїй Азії, а свойов малов частинов на запад од ріки Урал лежить теж у Европі. На северї, северозападї і северовыході гранічіть з Російсков Федераційов — 7548,1 км., на выході з Кітайсков Народнов Республіков — 1782,8 км., з южної сторони його сусіди Кіргізія — 1241,6 км., Узбекістан — 2351,4 км. і Туркменія — 426,0 км., а на югозападі ся омыває Каспіцкым морем.

Рэспубліка Казахстан

Являє ся єднов зо найбівшых країн світа (плоха 2 717 300 км², што є бівше за 4 України, або 34крат велё ніж ЧР). Казахстан є найбівшым на Землї внутроземським штатом, але бівшість із го областей є рїдко залюднїня (15 міліонів жытелїв представляє густоту нецїлых 6 жітелїв на км²). Астана ся в році 1997 стала главным містом намісто Алматы.

Казахстан є однов з тюркських штатов. На протяжінні бульшої частини свойиї історіїї територія Казахстану була засєльонна кочовими народами. У 16 стогудді казахи явилися як єдна група. У 19 стогудді Казахстан ввійшов у склад Російської імперії, а потом Совєтського Союзу. Свою нізавісімость отримав у 1991 годі.

Природнї условіяРедагувати

РельєфРедагувати

Казахстан є найбівшым на Землї внутроземськым краём. Хоць і бівша часть теріторії Рэспублікы Казахстан займають плоскі рівнины та горбовины, рельєф є і так барже розмаїтый; цалком мож говорити, што поверьхня Казахстану ся зводить (піднімає ся) в напрямі до выходу.

  Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.