Семиты, англ. Semites, Semitic peoples — в сучасности означѣня представительох народох, бесѣдуючых на семито-хамитскых або афроазийскых языках. В историчном аспектѣ — означѣня старовѣкых народох, котры населяли Передный Выход, узше Канаан, (одты их синоним: Канаанцѣ), праотчизну днешных Семитох.[2][3]

Мапа на тот час познатого свѣту в штилу T и O з Изидоровой Етимологии, написаной в року 630[1] и первый раз напечатаной в року 1472 в Аугсбургу.
* Зазначка: T-O-мапы обычайно клали в центер Йерузалем и Обѣцяну землю на крайном выходѣ Середоземного моря, подпераного Стовпами Геракла на крайном западѣ. Мапа указуе три континенты и прародительох их обывательства — трех сынох Ноевых: Сема, Хама и Яфета.

История едітовати

Около року 2300 до н. е. вандровны семитскы народы пришли на Евфрат[4] и широко россѣяли ся на Близком Выходѣ. Феничане стали ся мореплавцями. В Мезопотамии Семиты ся змѣшали з цивилизациев Шумерох.[3]

Феничане позднѣйше росселили ся в новых колониях Середоморя, и обывательох тых колоний называли Канаанцями.[2]

Етимология едітовати

Подля Библии Ной мав трьох сынох, од котрых по потопѣ пошли вшиткы люде на Земли: Сема (прародителя Семитох), Хама (прародителя Хамитох) и Яфета (прародителя Европанох).

Жерела и одказы едітовати

  • Хронология: Всемирная история в датах и событиях. Москва: ОАО Изд-во «Радуга», 2002 ISBN 5-05-005005-7 — Chronologie universelle/ Paris: Larousse, 1997 ISBN 03-521229-0 русс.
 
Commons
Вікісклад має мултімедіалны дата на тему:

Референции едітовати

  1. Хронология, с. 119
  2. 2,0 2,1 Ханаанеи.
  3. 3,0 3,1 Semite.
  4. Хронология, с. 22