Вино є алкоголовый і неалкоголовый напой тіпічно выникаючій квашінём мушту з плодів ревы виновой. Слово вино походить з латиньского vinum.

грозна виновой ревы

Сорты вина

едітовати

По фарбі

едітовати
 
Червене вино у склянцї

Біле вино: выроблене з білых, ружовых, червеных або синїх грозен ревы виновой. При ёго выробі ся рмут (нарушеной скоркы грозен) такой лісує і здобывать ся чістых мушт на квашіня. Певны остаткы по лісованю ся зовуть матоліны. Білым винам выробленым з червеных або синїх грозен ся гварить кларет.

Ружове вино: выроблене зо синїх грозен без наквашіня, у столовых вин шумивых і перливых і зо змішаного білого і червеного вина.

Червене вино: выроблене лем зо синїх грозен (бо червене фарбиво ся находить лем в тых файтах), наквашінём або їх тепелным спрацованём. При ёго вырові ся рмут зохабить пару днїв квасити. Скоркы так оставають в контактї з квасячов ся щавов. Квашіня ся дїє довшу добу і за высшой теплоты як у білого вина. В червенім винї суть так у высшій мірї трїсловины і тыж лїчівый середок ресвератрол (зо скорок і з ядерок), котрый ся находить і у білім винї. Два децілітры червеного вина обсягують 600 мікроґрамів ресвератролу. Остатнї дослїджіня уможнюють вырабляти червены вина з аж 3x высшым обсягом ресвератролу по їх ожарёваню за дозрїваня.

По обсягу цукрю

едітовати

У вин:

  • сухе: найвеце 4 ґ остаткового цукрю / літер
  • напівсухе: 4,1–12 ґ остаткового цукрю / літер
  • напівсолодке: 12,1–45 ґ остаткового цукрю / літер
  • солодке: мінімалный обсяг 45 ґ остаткового цукрю / літер

  Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.