Метаморфизм — комплекс перемѣн, котры зазнавають горнины под вплывом хемичных, физичных и механичных процессов, настаючых по утворѣню горнины и обычайно охабляючых на ней нательо глубокы слѣды, же фактично вытворить ся нова горнина, закладно одлична од зачаточной. Главны факторы метаморфизма суть теплота, тиск и флуиды (леткы компоненты, пара и газы).[1]

Метаморфизм одбывать ся при змѣнѣ температур в россягу 1100–300°C и тиску в россягу 1–6000 атм.[2]

История термина едітовати

По первый раз термин был поужитый Лайеллом (Lyell) р. 1825 ку кришталличным лупкам в гипотезѣ, же они суть найдавнѣйшы усѣдковы горнины, метаморфозованы внуторнов теплотов земной кулѣ, дѣявшой на них зосподу.

Примѣры метаморфизма едітовати

Переход вапняника в доломит або мрамор, перидотита в серпентинит суть примѣры метаморфизма. Тоты горнины, на котрых явно видко метаморфизм, означали и дале означають назвов метаморфичных. Особенно хоснують тото означѣня ку архейскым кришталичным лупкам и другым горнинам, в котрых тяжко або неможно вызнати зачаточный субстрат.

Неметаморфичны геологичны процессы едітовати

Под понятя метаморфизма подля означѣня не приходять такы часточны, незначны перемѣны, котры не однимають горнинѣ ей зачаточный габитус и назву. Напримѣр: процессы звѣтрѣня, докончуючы ся под дѣев атмосферы и воды и ведучы в напрям девастации, дезагрегации горнины през реакции оксидации, гидратации, утворѣня карбонатох и т. п.

Жерела и одказы едітовати

 
Commons
Вікісклад має мултімедіалны дата на тему:

Референции едітовати

  1. Левинсон-Лессинг Ф.
  2. Білецький В. С., с. 87.