Анна Плїшкова: Роздїлы міджі ревізіями

нема опису редагування
 
'''Анна Плїшкова''' (* [[27. юн]]а [[1964]], [[Снина]], [[Чеськословеньско]]) — директорка Інштітуту русиньского языка і културы [[Пряшівска універзіта|Пряшівской універзіты]] (2008), академічна выкладателька, [[Русины|русиньска]] журналістка.
 
В роцї 1987 закінчіла Філозофічну факулту Універзіты Павла Йозефа Шафаріка в Пряшові — учітельство україньского языка і літературы і словацького языка і літературы, в роках 1987—1991 была редакторков україньскоязычных новинок [[:uk:Нове життя (газета, Пряшів)|Нове життя]], в роках 1991—1998 была редакторков русиньскоязычных періодік — часопису і новинок «Русин» і «[[Народны Новинкы]]». В часі, кедь была новинарьков и редакторков, брала участь в роботї над «Орфоґрафічним словником русиньского языка» (1994).
 
Од року 1999 є высокошкольсков учітельков русиньского языка на Пряшівскій універзітї. В роцї 2006 абсолвовала екстерны штудії на Славістічнім інштітутї Яна Станїслава Словацькой академії наук в Братїславі і під веджінём вызначного словацького лінґвісты універзітного професора ПгДр. Яна Дорулї, др. н., обгаїла докторьску дізертацію на тему «Списовный язык карпатьскых Русинів: проблемы становлїня, кодіфікації, акцептації і сфер функціонованя».
# Ябур, В. – Плїшкова, A. – Копорова, K.: Русиньска лексіка на основі змін у правилах русиньского языка (Правописный і ґраматічный словник). Пряшів: Русин і Народны новинкы, 2007. 348 c.
 
== РеференціїРеференции ==
{{reflist}}
<references/>
 
{{DEFAULTSORT:Плїшкова, Анна}}
3828

редагувань